top of page

O BIKRAM JÓZE

Bikram jóga je moderní dynamické cvičení, které vás dostane. Je to původní hot jóga - životní styl s 50 letou tradicí a výsledky po celém světě, který vám předáváme přesně v té formě, v jaké nám byl svěřen. Neměníme to, co funguje.

Po odcvičené lekci se cítíte jako znovuzrození. Bikram jóga má silné detoxikační účinky na lidský organismus a působí pozitivně na psychiku. Aktivní formou zbavuje lidské tělo škodlivých látek, odbourává stres a dodává energii. Pravidelným cvičením Bikram jógy efektivně zformujete svou postavu a posílíte svalstvo v celém těle. Cvičením v teple dochází k efektivnějšímu spalování kalorií a tuk mizí.

Lekce Bikram jógy je dynamický 90 minutový program 26 poloh Hatha jógy (fyzické jógy) a dvou dýchacích cvičení, který se praktikuje v sále vyhřátém na 42 °C. Je to vědecky sestavená metoda stlačování, protahování a posilování, kterou se stimulují všechny systémy lidského těla. Každá z těchto poloh systematicky připravuje tělo na polohu následující, pořadí se nikdy nemění.

3-DS2F0040 (1).jpg

Zdravotní prospěch

Pozitivní účinky na lidský organismus

 • Posílení imunitního systému,

 • pročištění lymfatického systému,

 • stimulování endokrinních žláz (s vnitřním vylučováním),

 • zvýšení kapacity plic,

 • posílení srdeční činnosti,

 • zlepšení pružnosti páteře,

 • zajištění dostatečného množství maziva v kloubech, posílení kostí,

 • protažení, tonifikace a posílení svalů,

 • eliminování toxinů z těla,

 • zlepšení krevního oběhu,

 • zklidnění mysli a zvýšení psychické odolnosti,

 • uvedení těla a mysli do rovnováhy.

Bikram jógou proti nemocem

Jak jóga pomáhá? Základními vlastnostmi zdravého těla jsou síla, pružnost a jejich vzájemná rovnováha. Bikram jógou se dá bojovat proti nejrůznějším civilizačním onemocněním jako je např. stres, obezita, migrény, alergie, kožní onemocnění, akné, atd. Zmírňuje komplikace, které s nimi souvisí, zlepšuje kvalitu života a díky pravidelnému cvičení je prevencí proti vypuknutí samotného onemocnění. Bikram jóga je způsob, jak si osvojit zdravý životní styl.

Vysoký tlak – Problémy s vysokým tlakem, odborně hypertenzi, má v dnešní době stále větší procento populace. Jedná se o jednu z nejčastějších civilizačních chorob. Částečně se dispozice k vysokému tlaku dědí a částečně je získaná. Nedostatek pohybu, obezita, vysoký příjem soli, kouření a stres jsou nejvýznamnějšími faktory. Právě proti nim je výborným bojovníkem Bikram jóga. Pohyb a zvýšená spotřeba energie vedou ke snížení procenta tělesného tuku, extenzivní pocení v lekci podporuje zbavování se soli a nadměrných tekutin. Aerobní aktivita, kterou Bikram jóga je, zvyšuje prokrvení všech svalů a tím se snižuje odpor velkého množství cév lidském těle najednou. Při pravidelném cvičení dochází ke snížení tlaku. Bikram jóga je tak vhodnou počáteční léčbou pro hypertenzi I. stupně a jako doplňková léčba pro všechny další stupně hypertenze.

Nízký tlak – Motání hlavy po ránu, při změně polohy, to umí být pořádně nepříjemné. První lekce jógy v teple nejsou pro osoby s nízkým tlakem nejpříjemnější, ale většina našich klientů si po několika lekcích chválí ústup problému nejen v lekcích, ale i v normálním životě. Pro všechny s nízkým tlakem doporučujeme před lekcí kávu nebo sklenici teplé vody s citronem a hořčíkem. Do lekce je pak vhodný iontový nápoj nebo nápoj s cukrem a solí.

Obezita – V současné době existují stovky cvičení na hubnutí, Bikram jóga je však způsob, jak zhubnout efektivně a dlouhodobě.  Toto kondiční a zároveň relaxační cvičení má za následek zrychlení metabolismu a spalování kalorií tak probíhá daleko rychleji.

Bolest kloubů – Systematickým protahováním a stlačováním každého kloubu v těle jim dopřáváme přirozené prokrvení. Lékařské studie potvrzují zřetelné zmírnění bolesti a zlepšení pohyblivosti kloubů při pravidelném praktikování Bikram jógy.

Bolesti hlavy – Mohou být způsobené napětím v krční oblasti, v ramenou nebo v zádových svalech. To lehce odstraníte pravidelným cvičením Bikram jógy!

Bolesti zad a páteře – Bikram jóga symetricky protahuje a posiluje zádové svalstvo, čímž zvětšuje prostory mezi obratli a odstraňuje tak tlak na meziobratlové ploténky. Tímto způsobem je možné bojovat proti disbalancím páteře, jako je například skolióza. Pomáhá také zmírnit či úplně odstranit bolesti zad a zároveň je tento druh jógy ideální pro rekonvalescenci po úrazech, operacích nebo zraněních.

Cukrovka (Diabetes) – Bikram jógou je možné dosáhnout lepší rovnováhy krevního cukru. Studie dokázaly, že pravidelné cvičení jógových pozic snižuje tuto hladinu. Jógové ásany lze tedy spolu s vyváženou stravou využít jako vynikající doplněk léčby diabetu. Především kombinace pozic luku na podlaze a králíka mají výrazný účinek kvůli postupnému stlačování ledvin a slinivky.

Astma – Bikram jóga dává velký důraz na posílení dechového ústrojí a funkce plic. Proto také hned na úvod cvičíme právě pránájámu, hluboké dechové cvičení, které zvyšuje kapacitu a elasticitu plic. Výsledky vědeckých studií dokládají, že pravidelné cvičení jógy vede k výraznému zmírnění a v mnoha případech až úplnému vyléčení astmatu. Především kombinace tonizačních a relaxačních cviků hrudního koše pomáhá k celkově lepšímu fyzickému uvolnění a prohloubení dechu.

Křečové žíly – Blahodárné účinky Bikram jógy na krevní oběh jsou obecně známy. Při protahování jednotlivých částí těla stlačujeme tepny, různé žlázy a orgány, do kterých se pak po uvolnění polohy dostane zrychlená okysličená krev a tělo tak pročistíte, nabudíte a oživíte. Tento výrazně navýšený objem okysličené krve detoxikuje samotné tepny a žíly a prokrvuje žilní stěnu, čímž zbavuje tělo jak arteriosklerózy, tak křečových žil.

Stres – Při stresových situacích tělo vylučuje adrenalin či kortizol a je stále ve střehu. Po určité době, kdy jsme vystavováni stresovým situacím, podlehne tělo neustálému vyplavování těchto hormonů, je vyčerpané a není schopno fungovat na 100 % a v rovnováze. Díky Bikram józe a stimulaci endokrinního systému znovu dochází ke zklidnění a sjednocení fyzické, psychické i emocionální stránky našeho těla.

Nespavost – Jóga je přirozený a účinný recept na zdravý spánek. Zklidňuje nervovou soustavu a vy můžete v klidu odpočívat. Povzbuzením krevního oběhu jógou zajistíte lepší prokrvení spánkového centra v mozku. Dechová cvičení mají také zklidňující účinek na mozek, snižují úzkost a podráždění, a tím podporují klidný spánek.

Těhotenství

 • Cvičit během těhotenství mohou maminky, které Bikram jógu cvičily již před otěhotněním, a to AŽ po ukončeni prvního trimestru těhotenství.

 • Maminky, které Bikram jógu ještě nikdy necvičily, mohou začít ihned po ukončení šestinedělí.

 • Před první lekcí po prvním trimestru je nutné domluvit si konzultaci těhotenské série, kde lektor zmíní modifikace poloh. Na tuto konzultaci dorazte alespoň 25 - 20 minut před začátkem lekce.

 • Následně nastávající maminka může cvičit až do porodu.

Proč cvičit Bikram jógu v těhotenství?

Pomáhá předcházet: 

 • Bolestem zad,

 • otokům kloubů,

 • nadměrnému zadržování vody - zlepšení krevního oběhu skrz konstantní protahování v teple,

 • nadměrnému zadýchávání se,

 • jednoduše tolik nepřiberete, budete se cítit ve formě a budete

       připraveni na porod a úsilí s ním spojené.

Tvrdí váš lékař, že teplo pro vás i plod není v těhotenství vhodné?

Na Bikram józe kombinujeme teplo s protahováním, kdy dochází

k okysličení a prokrvení, takže se tělo ochlazuje zcela normálně.

Není to jako při ležení v sauně, kdy dochází jen k přehřívání. 

Máte jakékoli další dotazy? Kontaktujte nás na jana@bikramyoga.cz. 

 

Po porodu: 

Po šestinedělí je možné dělat jakékoli sportovní aktivity, je třeba

počítat s možnou nestabilitou pánve a větší volností všech vazů.

Některé ženy, z důvodu pocitu napnutých prsou, i nadále pokračují

v těhotenské sérii.
Co se týče kojení, mléko je ta nejpřirozenější a nejvyváženější strava pro dítě, jeho kvalitu cvičení neovlivní. Naše tělo naopak do mléka dává to nejlepší od minerálů až po živiny, proto je důležité během kojení minerály a stopové prvky doplňovat a mnohem důsledněji dodržovat pitný režim. Případných toxinů, se tělo zbavuje pokožkou, takže ani ty se do mléka nedostanou. I naše lektorky kojily, kojí nebo plánují kojit v průběhu cvičení.

 

RECENZE OD SPOKOJENÝCH NASTÁVAJÍCÍCH MAMINEK

 

Dobrý den,
celý druhý a třetí trimestr jste mi dodávali odvahu, energii a dobrou náladu. Díky vašim lekcím se moje těhotenství stalo příjemným obdobím, na které budu celý život v dobrém vzpomínat. Cítím se skvěle a termín porodu se nám kvapem blíží. Moc vám všem děkuji za podporu i motivaci.
Vaší práce si velice vážím a těším se, až se k vám do studia opět vrátím. 

 

S pozdravem, 
Jitka Křížová

5fae4290-feb9-4249-86a3-f20eab0cb962.jpg
bottom of page