top of page

NÁŠ PŘÍBĚH
Tereza Bonnet Šenková

majitelka Bikram Yoga Prague

1382092954_edited.jpg

Náš příběh začal v Paříži, ve městě, kam jsem se přistěhovala spolu se svým francouzským manželem a strávila tam 6 let aktivní kariéry profesionální tanečnice. Toto město nemůže nikoho nepoznamenat a tak je to i v mém případě. Dalo mi první zkušenost z profesionální scény světového kabaretu Moulin Rouge, kde jsem 3 roky tančila. Nabídlo mi ohromné množství informací ze světa současného tance a dalo mi neuvěřitelnou zkušenost po stránce lidské. Nabídlo mi setkávat se s interprety a choreografy z celého světa, odkrylo mi možnosti i limity vlastního těla, a když už bylo skoro pozdě, přivedlo mě k Bikram józe.
 

Tehdy to byl pro mě pouze výborný doplněk jednostranného zatížení pro výkon na scéně, o pár měsíců později se Bikram jóga stala perfektní metodou rehabilitace pooperačního stavu (rozbitá chrupavka v kyčlích), a právě díky ní jsem nemusela s tancem skončit. Naopak jsem se dostala do formy a tři měsíce po operaci obou kyčlí jsem byla zpět na scéně.

Právě v tento moment jsem byla přesvědčena, že jestli mi tanec jednoho dne přestane dávat smysl a naplňovat mě, bude to právě Bikram jóga, která ho nahradí. A to díky své přesnosti, intenzitě a celistvosti, která má v první fázi dopad na fyzické tělo. Pokud se ale naučíme kontrolovat naši mysl, zklidnit dech, odhodlat se měnit každodenní zažité stereotypy, se kterými se cítíme tak bezpečně, ale na druhé straně nás  zatěžují, pozorujeme pozitivní dopad na naši psychiku a emoce, stáváme se tak psychicky odolnějšími a naše fyzické tělo se uvolní.

Tohle byly moje prvotní pocity, když jsem v Paříži po operacích začala praktikovat pravidelně. Tehdy se mi v hlavě zrodila myšlenka, do té doby naprosto zavrhovaného, návratu do Čech. Začínala jsem dopodrobna poznávat produkt, kterému jsem na základě vlastních zdravotních pokroků věřila. Najednou jsem měla něco, co jsem mohla přivézt domů s sebou.

Následoval intenzivní kurz přímo pod vedením Bikrama Choudhuryho a jeho doktorů a specialistů v Los Angeles, kam se od té doby pravidelně 2x ročně vracím, jako ke zdroji informací. A hned poté neodmyslitelná pedagogická zkušenost právě v Pařížském studiu. Tam jsem pod odborným vedením působila jako instruktor. Pak prkna Moulin Rouge nahradil propocený koberec a následné stěhování do Čech.

Dveře pražského studia se otevřely v září 2006 a od té doby jimi procházejí stovky spokojených klientů, kteří se nám transformují před očima. Dnes celé studio stojí na mojí spolupráci s perfektním týmem zapálených a velmi zkušených, ale i začínajících instruktorů, týmem recepčních a manažerků studií, kteří jsou vždy k dispozici a s nadšením a dobrou náladou na recepci vítají nové klienty. Já sama učím skoro denně a studio se stalo druhým domovem pro moje dcery, a to hned od jejich narození. V současné době je vedle mé instruktorské práce mým velkým úkolem udržet autentičnost a kvalitu produktu, který je výběrem poloh klasické hatha jógy zasazené do tepla a v této podobě funguje na začátečnících i pokročilých po celém světě už od roku 1971 a má doložitelné výsledky. Je velmi jednoduché nabídnout platícím klientům něco příjemného, bezbolestného, nenáročného, prostě si produkt přizpůsobit, aby se prodával lépe, jak k tomu dochází ve většině hot joga studií po celém světě. Mým cílem je ale udržet ho v jeho původní formě a neodejít od podstaty. Byl perfektně vymyšlen, tak proč ho měnit?

Celá série 26 poloh a dvou dýchacích cvičení se zakládá na pravidelnosti (denně, či vícekrát týdně stlačujete, protahujete či posilujete stejné svaly, šlachy, klouby, orgány a žlázy), přesnosti formy, pořadí poloh (tu neměníte, protože pouze tak má daná poloha zdravotní dopad na vaše tělo a také vás připravuje na polohu následující) a intenzitě (série poloh je stále stejná, ale v návaznosti na pochopení formy se musí přehodnocovat a zvětšovat hloubka, jinak stagnuji). Jedno bez druhého nefunguje, a jestli se někdo tváří, že ucítit bolest, která je nejlepším indikátorem vašich limitů, nebo ucítit vůbec něco je špatné či nebezpečné, podívejte se na jeho život. Funguje?

Celá tato vědecky vystavěná metoda posilování, protahování, balancování a detoxifikace nám byla předána Bikramem Choudhurym a na základě vlastních zkušeností a práce s lidmi s různými akutními či chronickými problémy jsem už měla možnost vidět, že přesně v této formě a intenzitě má své výsledky.

I když na začátku můžete mít pocit, že je to náročné a snad pro vás bude nějaký jiný jednodušší či příjemnější způsob tělesného vyžití, zkuste chvilku vydržet. Celá 90 minutová lekce je pouze odrazem vašeho vlastního přístupu k životu. Když jde venku do tuhého, co uděláte? Utečete nebo budete konfrontovat situaci?

Přijďte se k nám odreagovat, posunout váš život za jeho dočasné limity nebo se jen jednoduše znova dostat do formy. Těšíme se na vás v lekci!

Tereza Bonnet Šenková

bottom of page