Eva Nosova

Eva se už od dětství věnovala různým formám cvičení. Nejvíc aerobicu. Později začala mít problémy s bederní páteří a kyčlemi. S aerobicem pokračovala, stala se instruktorkou, ale zdravotní problémy byly stále častější. Výsledný verdikt lékařů byl: “Žádný aerobic a můžete být ráda, že budete chodit.” Dlouho jí trvalo než se s tímto zákazem dokázala smířit. Začala hledat nějakou náhradní pohybovou aktivitu. Vyzkoušela všechno možné, ale pořád nemohla najít něco, co by jí opravdu bavilo. Už dlouhou dobu se zajímala i o jógu. Přečetla o ní spousty knih, ale zatím ji nikdy nevyzkoušela cvičit. Asany ji připadaly příliš statické a tak zvaně málo akční. Pořád jí byl více blízký rychlý pohyb, tanec, aerobic.

Poprvé se odhodlala ji vyzkoušet až v roce 2007. Tehdy se vrátila z dlouhodobého pobytu v zahraničí. Rozhodovala se mezi několika druhy jógy a jednoznačně vyhrála Bikram Yoga, protože si ještě pořád nemohla znovu zvyknout na českou zimu a tady nabízeli cvičení v teple. Samozřejmě už i tehdy brala v potaz pozitivní působení tepla na protahované svaly. První lekce ji překvapila snad ve všech směrech. Sice čekala, že to nebude úplně oddychová hodina, protože už delší dobu necvičila. Ale že bude mít co dělat vydržet do konce, tak to skutečně ne. Byla to pro ni opravdová výzva. Přesto, když ležela na podložce v závěrečné Savasaně. věděla, že tohle je pro ni to pravé. Konečně našla to, co má a chce dělat. Trvalo ještě dlouho, než pro ni Bikram Yoga přestala být víc dřinou než radostí, ale vydržela. Po více jak čtyřech letech dokonce odjela do Los Angeles, kde absolvovala Teacher‛s training pod vedením Bikrama Choudhuryho. Bikram yoga se stala neoddělitelnou součástí jejího života.
Nejenže prakticky zmizely všechny její zdravotní problémy, jóga jí dala i větší psychickou vyrovnanost a odolnost, naučila jí větší trpělivosti a pokoře a v neposlední řadě díky ní objevila novou radost i smysl života. 

Nejoblíbenější poloha

Poloha kobry, poloha dokonalé kobylky a v poslední době i poloha luku ve stoji. Jako u většiny je to vždycky poloha, která mi nejvíc jde nebo kterou se mi podaří trochu zlepšit.

Nejméně oblíbená poloha

Závěrečná část polohy kobylky a poloha králíka. S těmihle dvěma bojuji už dlouho a zatím jsme se úplně neskamarádily.